Zpět do obchodu

Registrace

Jarní příprava zahrady...

Blíží se jaro a nalévá nám krev do žil, a proto jsme se zeptali zahradníka Michala na pár rad ohledně zahrad a psů. Protože sami víte, jak je těžké udržet si krásnou zahradu, a spokojeného psa dohromady :-) 

Jakým zůsobem je možné omezit pohyb psa po zahradě.  

Obíhání psa okolo plotu (střežení teritoria) a s tím spojené sešlapávání rostlin je známým problémem. Pokud nechcete psovi přímo zamezit vstup do okrasné části zahrady, máme pro Vás pár následujících rad.

Kde to jde, nechejte psovi u plotu chodníček (vydlážděný, vypískovaný nebo jen vysypaný mulčem).
Na místech, kam nechceme, aby pes zabíhal, vysaďte živý plot z pichlavých rostlin – hlohyně šarlatová, růže, hloh.
Na ochranu skalek a dalších okrasných výsadeb lze použít nižší pichlavé rostliny – dřišťál, půdopokryvné růže nebo mahónie.
K zabránění pobíhání po záhonech stačí u malých plemen často jen symbolicky zvýšená obruba (např. pomocí vrbového výpletu či nízkých dřevěných palisád). U větších psů, kteří hodně hrabou, pak raději užitkovou část zahrady oplotíme jednoduchým plaňkovým plotem, popnutým kvetoucími letničkami nebo třeba dýněmi či okurkami. Pokud nepomůže ani to, využijte k pěstování vysoké záhony s výškou 60 cm a výše.

Psí exkrementy zahradě nesvědčí!

Trus z trávníku je potřeba co nejdříve sebrat, počuraná místa co nejvíce prolít vodou.
I fenečky mají rády jedno místo na čurání a trávník tím dostává pořádně zabrat. Zkuste na jimi vybrané místo přesouvat třeba květináč s letničkou nebo něco přenosného. Tráva bude mít čas si odpočinout a zregenerovat. Je ale potřeba psa při potřebě sledovat a tyto místa ošetřovat. 
 Vytvořte místa, kde pes může bez problému značkovat. A tady se osvědčeným pomocníkem stává psí pisoár.

 

Doporučení na závěr!

Rostliny, které se uvádějí jako odpuzující (nejde ale zobecnit, že to platí vždy a na každého psa) jsou například kopřivenka psí, routa vonná, smil úzkolistý nebo pelyněk brotan ale i levandule nebo tymián. Nejdůležitější je ale dobrá výchova a pravidelné vycházky, ale to Vy samozřejmě víte :-) 

 

Ať se Vám letos se zahrádkou daří! 

-Shar-

Zpět do obchodu